Eiendomslederen med hjerte for bygda

Den stolte telemarkingen Sigmund Olav Lie brenner for samfunnsutvikling, og mener eiendomsbransjen gjør en stor forskjell med sitt bidrag.

Sigmund Olav Lie foran Bandak i Telemark. (Foto: Hanny Charlotte Pedersen )

Sigmund Olav Lie er bransjeleder for eiendomssatsingen i BDO, revisor og partner. Han er også fullblods telemarking og bygdegutt – noe mange som følger ham på LinkedIn har fått merke, der målformen selvsagt er nynorsk. 

- Eg er stolt Vest-Telemarking og veldig glad i heimstaden min, Dalen. Dialekta mi er ein naturleg del av min identitet og sjølv etter mange år «ute» held eg på den så godt eg kan. 


Fra bygdegutt til revisor i storbyen 

Hvordan startet reisen til tall og storby? 

- Far min er regnskapsførar og driv regnskapskontor på Dalen. I tillegg dreiv mor mi butikk, og såleis har betydning av positive og negative tall kanskje komme litt indirekte inn frå barndommen. Butikkdrift er jo krevjande, kanskje særleg på små stader. Innkjøp må planleggast nøye for å ikkje sitje med for høgt varelager etter endt sesong, forteller Sigmund. 

Selv om han alltid har vært glad i tall, var han usikker på om det var retningen han skulle satse. Etter fullført revisorutdanning ved Høyskolen i Bø, ville han utvide horisonten med internasjonal markedsføring og et utvekslingsopphold i Budapest.

- Eg ville rett og slett gjere noko heilt anna, og utfordre meg sjølv ved å reise for å få nye inntrykk og opplevingar. 

Og i hjertet av Sentral-Europa, blant historiske og majestetiske byggverk, begynte eiendomsinteressen for alvor. Via studiet i hotelledelse fikk Sigmund innsikt i sentrale drivere i hotelldrift – og brått fikk erfaringen som nattevakt på ærverdige Dalen Hotel i Telemark et litt annet perspektiv. 

- Eg følte det var særs eventyrleg å reise frå lille Bø i Telemark til store Budapest – der det var åpenbart at storhetstida for Austerrike–Ungarn hadde satt preg på både byutvikling og arkitektur. Eg blei rett og slett veldig imponera, og fekk augene opp for kva byplanlegging betyr for ein by og attraktiviteten av ulike områder. Ja, det var kanskje min fyrste ordentlige kjennskap til dei tre velkjente «B»-ane innan eigedom (beliggenhet, beliggenhet og beliggenhet, red.anm.). 

Selv om avbrekket og møtet med nye kulturer var spennende, gikk turen likevel tilbake igjen til tallene på Master i regnskap og revisjon ved Norges Handelshøyskole, før han begynte i BDO.  

– Det var spanande å få jobb i eit stort selskap som BDO, og eg var nok litt heldig som fekk jobbe på team som jobba mykje med eigedoms- og prosjektretta verksemder. 


På Ferd til BDO 

Etter syv år fikk Sigmund en mulighet utenfor BDO som var vanskelig å si nei til. Johan Andresens Ferd Eiendom trengte en ny finansiell «potet» til sin eiendomsvirksomhet. 

- Det var eit høve til å bli endå betre kjent med verdikjeda innanfor eigedomsutvikling og -forvaltning som eg ikkje kunne seie nei til. Med transformasjonen av Tiedemanns tobakksfabrikk fekk eg moglegheit til verkeleg å sjå byutvikling i praksis.  

Med økt innsikt i kompleksiteten større reguleringsprosesser innebærer økte også nysgjerrigheten for å forstå aktørbildet og interessentene, og hvorfor de agerer som de gjør. Sigmund påpeker at det er forståelig at eiendomsbransjen, som har en sentral rolle i byutvikling, infrastruktur og attraktivitet i bygd og by, møter mange som ønsker å mene noe om eiendomsprosjektene og blir utfordret på hvilken verdi prosjektene gir til nærområdene.  

Etter åtte år i Ferd Eiendom var Sigmund en av de mange som valgte å komme tilbake til kompetansemiljøet i BDO. Denne gangen fikk han ansvar som bransjeleder for eiendom, hvor han får jobbe med de flinkeste folkene på tvers av tjenesteområdene.  

- Eg syntest verkeleg det er morosamt å ha ei rolle i BDO der eg kan bruke mi erfaring og koble saman bransjeaktørane med kompetansemiljøet vårt på tvers av tjenesteområde. Med eit så knallsterkt lag i ryggen er det givande å ha høve til å løyse problemstillingar som bidreg til at bransjeaktørane blir enda betre og flinkare. Det trur eg me alle er tent med for framleis å sikre ei positiv samfunnsutvikling. 


Forstadsmann og trebarnsfar 

Etter at Sigmund og kona flyttet til Fornebu, et av Nord-Europas største utviklingsområder, fikk han virkelig bruk for interessen for eiendomsutvikling. Med tre jenter på henholdsvis ett, fire og seks år, har han reflektert mye over bidraget eiendomsaktørene har på lokalsamfunnet. 

fornebu aftenposten

Bildet er tatt til en artikkel i Aftenposten. (Foto: Tomm W. Christiansen / Aftenposten)


- Med spesiell interesse for eigedom ynskte eg å engasjere meg, for å bruke kunnskapen eg hadde opparbeidd meg og lære noko nytt. Såleis var det spanande å få høvet til å engasjere meg i frivilligheten, som leiar av Fornebulandet Vel, ei av Noregs største velforeningar og ein stor og viktig pådrivar for utvikling, når den nye kommunedelplanen for Fornebu skulle vedtas. Eg fekk jobbe aktivt på fleire frontar, mot både politikarar og administrasjonen, for å sikre ei samfunnsutvikling me alle kan vere stolte av, og som framtidige generasjonar skal leve med. 

Han snakker varmt om Fornebu og den pågående utviklingen.  Sigmund Olav LieStorviltjakt på Gausbu/Kvæven jaktlag høst 2024, hvor Sigmund er formann. Foto: Privat

Selv om han nå er bosatt på Fornebu, og ofte er å se i blå dress på veg for å levere barna eller på kontoret i Oslo, kan du også møte på ham i fjellet i Vest-Telemark på jakt eller på fisketur. Som tidligere norgesmester i skyting er odelsgutten lite skuddredd. Men i tillegg til å være treffsikker på skytebanen og storviltjakt, jobber han målrettet med å hjelpe kundene til å treffe innertieren.


Les også:

BDO henter Sigmund Olav Lie fra Ferd